תסריטאים
בימאים
עורכי תוכן
מוסיקאים
שחקנים ומגישים
עיתונאים
ניהול זכויות יוצרים
מנחים ומרצים

משה לוי

 משה לוי התעניין במוסיקה מגיל צעיר מאוד, תחילה כנגן אקורדיון ואורגן ואחר כך במוסיקת פופ ורוק. כבר בגיל 13 וחצי הוא הקים להקה ראשונה, הפעמונים, וגם ניגן לעיתים עם הלהקה שהעריץ, האצבעות של גרי אקשטיין. לפני הגיוס ניגן לוי בחתונות ומועדוני לילה, מוסיקה כנסייתית באורגן כנסיית עמנואל ועוד.

בצבא שירת לוי בתזמורת חיל האוויר, ניגן בקלידים וסינטיסייזר ולראשונה גם יצר עיבודים לתזמורת בהופעות בהן אירחה זמרים שונים, ביניהם עוזי פוקס, צביקה פיק ומתי כספי. הוא גם החל לנגן בהקלטות אזרחיות.

ב-1977 לוי ניגן ושר קולות בתקליטו של אקשטיין מחזור א' תשל"ז, וגם הלחין לראשונה, את השיר "כיפה אדומה" (מ' נתן אלתרמן). בתקליטו של שלמה ארצי גבר הולך לאיבוד בלטה נגינת הפסנתר שלו, במיוחד בשיר הנושא.

ב-1979 הוא השתתף עם אקשטיין וקובי רכט בעיבוד ונגינה בתקליט הדיסקו של מירית שלי Tiger. איציק זמיר הקליט באותה שנה את לחנו של לוי ל"איחרת את הרכבת" (מ' רענן דהרי). בתקליט של ארצי דרכים לוי עיבד את לחניו של ארצי ל"אף פעם לא תדעי", "אחרי הכל את שיר", "פתאום כשלא באת" ו"עפיפונים" ועם ארצי את נעימת "דרכים".

ביחד עם אקשטיין הלחין לוי מוסיקה למחזה הרוק "טרמפ למוות" שכתב עידן סובול. שניהם ניהלו אותו מוסיקלית ועיבדו עם יוסי מנחם ואיקי לוי. לוי הלחין למחזה את "מעבר לקשת" ששר מני בגר ועם אקשטיין את "מעברים", "רוק דם", "כולנו מלאכים", "נולדה לנו תקווה", "וולס ארוטי", "רוק דם אחרון" ו"קבורת חמור", הדואט ששרו אקשטיין ובגר. בהקלטות ניגן לוי בקלידים ושר קולות רקע.

בתקליטו השני של אקשטיין, גרי אקשטיין, השתתף לוי בעיבוד השירים "אני ישן בסלון" ו"רק הקטנים", בנגינת אקורדיון ב"אני הולך לבית שאן" ובנגינת פנדר, אורגן, פסנתר, קלווינט וסינטיסייזר בשירים נוספים.

באמצע 1979 נסע לוי לשנה וחצי לבוסטון, למד מוסיקה בברקלי, התאמן בפסנתר שמונה שעות ביום וניגן בהרכבי תלמידים (ביניהם עם מאיר פניגשטיין), וכשחזר ארצה בראשית שנות ה-80 (בגלל ארצי, שהזמין אותו להשתתף באלבומו חצות) הפך לאחד הנגנים והמפיקים המבוקשים ביותר בארץ.

ב-1981, בתקליט חצות של שלמה ארצי, עיבד לוי את לחניו של ארצי ל"מהן המילים", "בואי ונתיר", "שעת החרטה" ו"הלילה השני" ועם ארצי את "במטוס סילון". הוא גם ניגן בהקלטות בקלידים. עם גרי אקשטיין הוא הלחין ועיבד את "איה ודן" ו"לא נורמלי" (מ' אהוד מנור), שנוצרו לתחרות הקדם אירוויזיון, ניגן בקלידים ושר קולות, וגם ליווה את אקשטיין בתחרות. בתקליטו של אקשטיין פטה מורגנה השתתף לוי בעיבודי קלאסיקות עבריות, ביניהן "למדבר שאנו", "כיבוי אורות", "שיירת הרוכבים", "טיול לילי", "מעבר לנהר" ו"ליפא העגלון", והפיכתן לקאנטרי רוק מדברי. הוא ניגן בקלידים וכלי הקשה, שר קולות, ולראשונה היה גם שותף (עם אקשטיין) בהפקה המוסיקלית.

ההפקה המוסיקלית המאוד מצליחה (גם מסחרית) של פטה מורגנה הייתה ראשיתה של פעילות עצומת היקף בתחום ההפקה המוסיקלית, העיבוד והנגינה. לוי השתתף מאז בעשרות אלבומים ומאות הופעות, חלקם עם מוסיקאים קבועים שאיתם הירבה לעבוד (אקשטיין, ארצי, שלום חנוך ואביב גפן) וחלקם בהפקות חד פעמיות.

ב-1981 הוא ניגן עם מני בגר, אסתר שמיר ונורית גלרון. עם חנוך החל לוי לנגן בהקלטות חתונה לבנה, ואחר כך בהופעות "חתונה לבנה" על כל גלגוליה. לוי הפך מאז לשותפו המוסיקלי העיקרי של חנוך בכל הפקותיו.

ב-1982 הוא ניגן, עיבד ו/או תיכנת עם אקשטיין, ארצי, דני סנדרסון, שם-טוב לוי, יגאל בשן ולהקת ברוש, איזולירבנד, צביקה פיק, שמוליק קראוס, אריאל זילבר, הילה רז-חובה, תיסלם, אריק איינשטיין ויצחק קלפטר, דויד ברוזה, אהוד בנאי ועוד. הוא עיבד והפיק מוסיקלית את תקליטה של גלרון אני ראיתי יופי, וגם הלחין לתקליט את "אחיזת חורף" (מ' מנור) וניגן בהקלטות בקלידים.

ב-1983 לוי עיבד והפיק מוסיקלית עם חנוך את אלבומו על פני האדמה, ובהקלטות האלבום הוא ניגן בקלידים וגיטרה ושר קולות. הוא עיבד, הפיק מוסיקלית, ניגן ושר קולות באלבום נקודת רוק של יגאל דה-בוטון ובאלבומו של עובד גגות אדומים. באותה שנה הוא גם ניגן ו/או השתתף בעיבודים עם סנדרסון, טנגו, אפרים שמיר, שם-טוב לוי ושלמה גרוניך, איינשטיין וקלפטר וגם באיחוד להקת תמוז.

ב-1984 הצטרף לוי כנגן קלידים ללהקת סרט, עם הזמר והגיטריסט אקשטיין, נגן הבס מיכה מיכאלי והמתופף מאיר ישראל. לאלבום הלהקה לוי כתב מילים (עם קובי לוריא) ולראשונה גם שר (בשיר "היא אבודה"), הלחין את "קינה" והשתתף בהלחנת עוד שישה קטעים עם שאר חברי הלהקה. באותה שנה הוא השתתף עם יזהר אשדות בעיבוד והפקה מוסיקלית בתקליטו של בעז שרעבי אצלי הכל בסדר. השניים גם ניגנו בהקלטות את רוב מוסיקת הליווי. הוא ניגן עם סנדרסון (כולל בהופעות), איינשטיין ושם-טוב לוי, גלרון, בגר, יהודית רביץ, אסתר שמיר (כולל עיבודים) ועוד. בסוף השנה הוא השתתף עם חנוך בעיבוד והפקה מוסיקלית של אלבומו המצליח מחכים למשיח. בהקלטות האלבום ובהופעות הענק שנלוו להוצאתו ניגן לוי בפסנתר, אורגן האמונד וסינטיסייזרים.

ב-1985 לוי ניגן בפסקול הסרט "שוברים" (שהלחין אשדות) וכן עם להקת הנח"ל, דני בסן, איינשטיין ושם-טוב לוי. הוא גם השתתף עם חנוך בעיבוד והפקה של תקליט הבכורה של דפנה ארמוני.

ב-1986 השתתף לוי בלהקתו של חנוך בהופעות "מחכים למשיח ב'", וניגן עם שם-טוב לוי, עפרה חזה, דני אמיר, רמי פורטיס וברי סחרוף. לאלבומו של גידי גוב דרך ארץ הלחין לוי את "דרך ארץ" (מ' מאיר אריאל) וביחד עם לואי להב את "ערב בא נלך לרקוד" (מ' מאיר ויזלטיר). הוא גם השתתף בעיבודים וניגן בתקליט.

ב-1987 לוי הפיק מוסיקלית את תקליט הבכורה של סי היימן ולהקה מקומית והשתתף בו בעיבודים עם חברי להקה מקומית. הוא גם השתתף עם חנוך בעיבוד והפקה של המופע והאלבום רק בן אדם.

ב-1988 השתתף לוי במופעים של חנוך "רק בן אדם" ו"מבט מקרוב". הוא גם תועד עם חנוך בסרטה של ליהי חנוך "רומן אמיתי". הוא ניגן עם ריטה באלבומה ימי התום, ניהל מוסיקלית את המופע שלה וניגן בו בקלידים.

ב-1990 לוי גילה את אביב גפן. הוא הפיק מוסיקלית והשתתף בעיבודי אלבום הבכורה שלו זה רק אור הירח, וניגן בהופעות הראשונות בהן גפן נחשף לאנשי התקשורת. מאז הפיק לוי את רוב אלבומיו של גפן. באותה שנה הוא הפיק מוסיקלית את אלבומו של מאיר בנאי הצבעים משתנים וגם תיזמר, עיבד כלי נשיפה והשתתף בנגינת פסנתר, תכנות מחשב, סינטיסייזרים וקולות רקע.

ב-1991 השתתף לוי בהפקה מוסיקלית ובעיבוד תקליטו של שלום חנוך בגלגול הזה, ולאלבומו של דורי בן-זאב חניה פרטית הוא הלחין את "שיר הבלבול". ב-1992 השתתף לוי בעיבוד ונגינה במופע האקוסטי של חנוך "מישהו הפסיק את הזרם" וכן באלבום שכלל חלק משירי המופע, לא יכול לישון עכשיו. הוא גם הפיק מוסיקלית ועיבד את אלבומו של בנאי וביניהם.

ב-1993 לוי הפיק מוסיקלית והשתתף בעיבודי אלבומו של גפן שוב מעונן.

ב-1994 השתתף לוי עם נאור דיין בעיבודי הכלים באלבומה של ריטה אהבה גדולה. במיני-אלבום של רפי אדר הלב המלא של קוטינקה עיבד לוי את רוב הקטעים.

ב-1995 השתתף לוי בהפקה מוסיקלית, עיבוד ונגינה באלבומו של חנוך א-לי-מות, וגם עיבד ותיזמר כלי מיתר באלבומו של גפן שומקום.

ב-1996 לוי הפיק מוסיקלית והשתתף בעיבוד אלבומו של גפן המכתב. באותה שנה הוא הצטרף למופע של מאיר אריאל ולהקת קאריזמא ב"הארד רוק קפה" בתל אביב. שנתיים לאחר מכן יצא המופע באלבום דלתות נפתחות מעצמן.

ב-1997 השתתף לוי בהפקה מוסיקלית, עיבוד ונגינה באלבומו של חנוך ערב ערב, והפיק מוסיקלית ועיבד את אלבומו של אריאל ברנרד ולואיז. הוא הפיק מוסיקלית את תחילתם של החיים הנכונים, אלבום הבכורה של להקת קרח 9, השתתף בעיבודי התקליט עם אסף תלמודי וקרח 9 וניגן בהקלטות.

ב-1988 לוי הפיק מוסיקלית והשתתף בעיבודים באלבומו של גפן חלולים. הוא הפיק מוסיקלית את אלבומה השני של קרח 9 ושוב השתתף בעיבודי התקליט עם תלמודי והלהקה וניגן בהקלטות.

ב-1999 לוי הפיק מוסיקלית והשתתף בעיבוד אלבומו של גפן לילות לבנים. הוא השתתף בהפקה מוסיקלית, עיבוד ונגינה באלבומם של אריק איינשטיין וחנוך מוסקט, והשתתף עם לואי להב בעיבודי אלבומה של ריטה תפתח חלון.

ב-2000 לוי היה שותף כמעבד ומפיק מוסיקלי באלבום מודה אני של מאיר אריאל ז"ל, שיצא לאחר מותו.הוא גם השתתף במופע ובאלבום עם הגב לים שהוקדש לשיריו של אריאל.

בראשית 2001, באלבומו של מאיר בנאי לב סדוק היה לוי המעבד ושותף בהפקה המוסיקלית עם בנאי וסיימון ויינשטוק.

מאת : יואב קוטנר

עמוד הביתאודות המשרד
נברו ייצוג יוצרים ואמנים בע"מ - הברזל 11 בניין A, תל אביב, מיקוד: 6971017, טלפון: 03.5461141 | איפיון וניהול: דייס מרקטינג